Zawody to temat rzeka. Trzeba je jakoś podzielić… Może zróbmy to tak bardziej nieoficjalnie. Bo oficjalny podział zawodów IPSC znajdziesz oczywiście w odpowiednich przepisach, do których przejrzenia zawsze zachęcam. Przede wszystkim polecam przeczytać rozdział 8 i zaznajomić się z komendami.
- Zawody klubowe.
Właściwie to będą pierwsze zawody, z którymi się spotkamy na naszej ścieżce strzeleckiej. Zazwyczaj będzie to prosty tor mający od 8 do 15 celi. Może okazać się, że ładowanie strzelby jest ze stolika i w określonych miejscach. Ze względu na różny poziom zawodników bardzo często są one mocno ograniczone pod względem poruszania się z załadowaną bronią.
Pamiętaj by broń ładować dopiero po komendzie od sędziego!
Jeżeli są to twoje pierwsze zawody nie bój się powiedzieć o tym sędziemu – na pewno pomoże i poprowadzi ciebie, tak by było bezpiecznie i też sprawiło to frajdę. - Zawody level 1.
Będą to tak naprawdę pierwsze, prawdziwe zawody IPSC. Zazwyczaj od 4 do 8 torów. Ilość celi od 8 do 28. Będzie tutaj więcej ruchu, ładowania i poruszania się po torze. Najlepiej na takie zawody pójść po kilku klubowych, ale też nie bój się ich. One dopiero sprawią ci frajdę i zobaczysz jak wygląda dynamika. Możesz na nich spotkać i początkujących strzelców jak i czołówkę Polski.
Na tych zawodach pierwszy raz będziesz poruszać się po torach squadem (czyli grupą 4-12 zawodników), będziesz obserwował jak twoje koleżanki i koledzy strzelają.
Przed każdym torem sędzia przeczyta brefing (opis zadań na torze). Poinformuje cię o opcji załadowania broni oraz dostaniesz 2-3 minuty na zaznajomienie się z torem i zaplanowanie swojego przebiegu. Jeżeli to twoje pierwsze zawody powiedz o tym sędziemu i swojemu squadowi – na pewno pomogą i doradzą. Po przebiegu też podpowiedzą co można poprawić, a co było dobrze zrobione. Warto słuchać.
Na tych zawodach już łatwiej złapać słynne DQ, ale pamiętaj, że to nie koniec świata i jest to coś co pomoże ci zapamiętać czego na przyszłość unikać.
Zawsze możesz też poprosić o to by ktoś nagrał twoje przebiegi – sam zobaczysz czy wszystko zrobiłeś dobrze. Czasem też może się okazać, że takie nagranie przyda się w czasie rozmowy z sędzią 😉
Na takich zawodach strzelasz śrutem, ale bardzo rzadko może trafić się też tor z breneką/slugiem i loftką. Dlatego warto przeczytać opis zawodów.
Pamiętaj by broń ładować dopiero po komendzie od sędziego! - Zawody level 2 i 3.
Na te zawody wymagany już jest egzamin kompetencyjny, a właściwie obecność na liście regionu, która nie jest możliwa bez tego egzaminu i odpowiedniej corocznej opłaty.
Zawody level 2 i 3 składają się zazwyczaj od 10 do 24 torów – pamiętaj jednak, że wymagania minimalne są trochę inne i znajdziesz to opisane w załączniku A1. Jeżeli torów jest w okolicach 20 – 24, to są to zawody 2-dniowe. Chociaż widziałem zawody na 24 tory robione w ciągu jednego dnia… no musiało być ciężko.
Czym one się różnią od zawodów level 1? Więcej torów, bardziej wymagające tory i tutaj już spotkasz strzelanie nie tylko śrutem ale i slugiem/breneką oraz loftką. Warto te elementy przećwiczyć przed zawodami, a nie liczyć na szczęście.
Często zawody level 2 i 3 liczą się do klasyfikacji Pucharu Polski, a jedne z nich mogą być Mistrzostwami Polski.
Pamiętaj by broń ładować dopiero po komendzie od sędziego! - Zawody level 4 i 5.
Życzę ci, byś pojawiał się na tych zawodach. Oznacza to, że jesteś już naprawdę bardzo dobrym zawodnikiem i startujesz w Mistrzostwach Europy, Ameryki, Azji, Afryki lub Mistrzostwach Świata. Gratuluję!
Pamiętaj by broń ładować dopiero po komendzie od sędziego!
I na koniec coś dodam:
Pamiętaj by broń ładować dopiero po komendzie od sędziego!